وزیر صنعت، معدن و تجارت/ رحمانی

وزیر در اجتماع نمایندگان بازاریان:

انصاف داشته باشید
آرامش به بازار برمی گردد

 

سرویس گزارش هفته نامه گونش: رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت به جمع نمایندگان بازاریان رفت و در نشست هم اندیشی روسای اتاق اصناف مراکز استان‌ها و مدیران بازرسی که ۲۲ اردیبهشت برگزار شد،سخنان کلیدی برای بازاریان گفت و از آنها خواست انصاف خود را در بلبشوی اقتصادی حفظ کنند و این نگاه جامعه که بخشی از آن معتقدند بازاریان و اصناف در گرانی کالاها شریک هستند را تغییر دهیم چرا که اطمینان داریم آرامش به بازار بر می گردد.
رحمانی در این نشست گفت: در دوره جدید همه باید همت بیشتری صرف هم اندیشی، نظارت و کنترل بازار، تسهیل تامین کالا و اقلام ضروری داشته باشند. در این موارد جامعه اصناف به عنوان قشر باانصاف بخشی از کار را به عهده دارند.
وی افزود: شخصا به سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، فرایند کنترل قیمت از تولید تا عمده فروشی، خرده فروشی و اصناف را ابلاغ کرده ام. البته این سازمان وظایف دیگری هم دارد، اما در این دو مورد وظیفه بیشتری دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خطاب به اصناف گفت: شما محور اصلی و خط مقدم بازار هستید. سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سایر سازمان های نظارتی باید در مرحله بعدی قرار بگیرند. این سازمان وظیفه دارد فرایند را کنترل کند. یکی از دلایل افزایش قیمت کارخانجات فرایند تولید است. سازمان حمایت حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان باید بررسی کند کالا با همین قیمت به دست توزیع کننده خرد برسد.
رحمانی ادامه داد: در حال حاضر بخشی از جامعه، اصناف را در گرانی مقصر می دانند. باید این نگاه را تغییر دهیم. در حال حاضر برخی از کالاها چند قیمتی هستند. در شرایط کنونی انتظار دارم خود اصناف پای کار بیایند. آشفتگی قیمت ها باید کنترل شود و مردم باید این اقدامات را ببینند.
وی با بیان اینکه باید نتایج حرف‌هایی که گفته می شود را در نظر بگیریم،افزود: متاسفانه برخی از اتحادیه ها نه تنها پای کار نیستند، بلکه خودشان هم به گرانی دامن می زنند و مردم این را از ما نمی‌پذیرند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه سخنان خود برای کنترل بازار شب عید از تمام اصناف تشکر کرد و افزود: پیش از نوروز در بازار آشفتگی داشتیم، اما در هفته های نزدیک به عید، تمام اصناف و اتاق‌ها پای کار آمدند و آرامش به بازار بازگشت. در حال حاضر هم باید کنترل را بیشتر کنیم.

 

اتحادیه ها سیستم بازرسی را تقویت کنند/ بسیج اصناف وارد میدان می شود
رحمانی با تاکید بر اینکه اتحادیه ها باید سیستم بازرسی را تقویت کنند، تصریح کرد: رزمندگان هشت سال جنگ تحمیلی تا ابد افتخار ما هستند. الان هم در این جبهه باید کاری کنیم که فردا به ما افتخار کنند. مردم باید تمام کارهایی که برای آنها انجام می شود را حس کنند. اولین هدف مردم هستند و نباید در حق آن‌ها اجحاف شود. بایستی دسترسی به کالای مورد نیاز مردم را تسهیل کنیم و اصناف در خط مقدم این اقدامات هستند.
وی ادامه داد: زمان جنگ با ورود بسیج، معادلات تغییر کرد. در شرایط کنونی هم با بسیج اصناف وارد مذاکره شدیم و کمک خواستیم و آن‌ها بدون هیچ درخواستی اعلام آمادگی کردند. امروز بیشتر از همه به روحیه بسیجی نیاز داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: امروز در جبهه اقتصادی باید تولید را حفط کنیم. کالاها را به قیمت منصفانه و با سهولت به دست مردم برسانیم. هیچ چیزی نباید در این مسئله اثر منفی بگذارد. اگر یک کالا چند قیمت دارد باید حل شود و این مسئله به اتحادیه ها مربوط می شود.
برای احقاق حقوق مردم محکم ایستاده ایم
رحمانی ادامه داد: تاکید می کنم میان مردم نباید احساس آشفتگی و اجحاف وجود داشته باشد. مردم باید بدانند که ما برای حقوق آن‌ها محکم ایستاده ایم و واقعا هم این طور است. حقوق مردم مهم ترین تکلیف ما است. همین طور که مبازره با رانت از وظایف ما است.
در همین راستا باید قیمت‌های تمام شده کالاها بررسی شود و به پرونده کسانی که ارز دولتی دریافت کرده اند، رسیدگی شود. اگر دولت ارزی با این قیمت می دهد برای خدمت به مردم است و اگر با این قیمت به دست مردم نرسد هدر می رود و همه مسئول این اتفاقات هستم.
کارنامه اصناف درخشان است
وی اتاق اصناف را یکی از سرمایه های کشور دانست و گفت: اتاق اصنافی می خواهیم که خدمت گذار مردم باشد‌. برای اولین بار هم به اتاق اصناف و هم به اتاق بازرگانی نماینده فرستادم. اتاق اصناف باید یکی از پایه های ما در جنگ اقتصادی باشد. می دانم گاهی در حق اصناف هم اجحاف‌ می شود، اما کارنامه اصناف درخشان است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در سیل اخیر، اصناف با تمام مشکلات موجود بیشترین کمک را به سیل زدگان کردند. مردم هم اصناف را اینگونه می شناسند. در بحث بازرسی هم اصناف خودشان پای کار باشند و رسیدگی کنند تا مردم و بویژه فقرا آسیب نبینند.
رحمانی با تاکید براینکه اگر بدانم در وزارت صنعت، معدن و تجارت کسی خلافی انجام می دهد، شخصا برخورد می کنم، عنوان کرد: در میان تمام اقشار افرادی هستند که علاوه براینکه خدمت نمی کنند، خلاف هم می کنند.
دشمن با تمام قوا به جنگ اقتصادی و روانی آمده است و فقط با عملکرد خوب و برخورد به موقع می توانیم از جنگ سربلند بیرون بیاییم. وی تصریح کرد: مردم اگر شاهد گرانی باشند ولی بدانند ما برخود می کنیم حتما تحمل می کنند. هر کس در حق مردم اجحاف کند در برخورد با او هیچ ملاحظه ای نداریم. هر جا نارسایی وجود دارد، باید سریع ورود کنیم.

 

معاون بازرگانی داخلی: کالاها باید برچسب قیمت داشته باشند
همچنین در این نشست و قبل از سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی سخانی با تاکید بر اینکه اصناف نظارت را جدی تر بگیرند، خطاب به بازاریان تاکید کرد: کالاها باید برچسب قیمت داشته باشند.
بر اساس این گزارش، عباس قبادی در نشست هم اندیشی روسای اتاق اصناف مراکز استان‌ها و مدیران بازرسی با بیان این مطلب گفت: اصناف خودشان در طول تاریخ اعتبار و آبرو کسب کرده اند. کشور در شرایط عادی قرار ندارد و روزانه ۱۰۰۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی در شیپور جنگ‌ می دمند و علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی شایعه پراکنی می کنند.
وی با بیان اینکه کشور نیازمند اقدامات بسیجی وار است، افزود: در این شرایط ما باید به تکلیف خودمان عمل کنیم. اگر خودمان نتوانیم کارمان را انجام دهیم از بیرون به ما تحمیل می شود. در بخش اصناف هم قبل از ورود دیگران، خودمان باید نظارت داشته باشیم.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خطاب به نمایندگان اصناف تاکید کرد: قابل قبول نیست که قیمت ها در چند مغازه تفاوت داشته باشد. لابد کنترل ها کم شده است. اگر یک نفر از ما عملکرد بدی داشته باشد، همه زیر سوال می‌روند. اصناف خودش عضو تنظیم بازار است و باید این جلسات را با قوت پیگیری کنید. برچسب قیمت کالاها را جدی بگیرید. اگر شما ورود نکنید، بی تردید تعزیرات ورود پیدا می کند و اعتبار ما زیر سوال می رود.
وی ادامه داد: اگر اصناف خودشان به موقع ورود پیدا کنند، نیازی نیست سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ورود پیدا کند. تخلف یک صنف در یک شهرستان‌ می تواند اعتبار تمام اصناف استان را زیر سوال ببرد.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: به اندازه کافی در تمامی حوزه های صنوف عرضه و تقاضا وجود دارد. اگر برخی هم تخلفی داشته باشند، باید جدی برخورد شود و اصناف باید پناهگاه مردم باشند.
قبادی تصریح کرد: در کشور به اندازه کافی توان تولید مرغ و تا ۹۰ درصد توان تولید گوشت قرمز را داریم و در این شرایط در صورتی که کنترل ها به موقع و درست انجام شود، نباید مشکل داشته باشیم.
رییس سازمان حمایت: خرید و فروش ها با فاکتور انجام شود
بر اساس این گزارش در ادامه این نشست، عباس تابش رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در نشست هم اندیشی روسای اتاق اصناف مراکز استان‌ها و مدیران بازرسی گفت: اگر در بحث بازرسی و ضرورت آن بخواهیم به قانون نظام صنفی و تعزیرات اکتفا کنیم، این قانون از جامعیت و مانعیت افتاده است. ولی اینکه ما از حیثیت اصناف دفاع کنیم از جامعیت نیفتاده است.
وی افزود : امروز با گرانی مواجه هستیم که تاوان آن را اصناف می دهند. نباید در حق کسانی که در اصناف زحمت می کشند، نادیده گرفته شود. کسانی که زحمت می کشند باید ثابت کنند که اگر گران می فروشند به این دلیل است که گران می خرند. باید خرید و فروش ها با فاکتور انجام شود تا این مورد اثبات شده و اطمینان مردم جلب شود.
رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان عنوان کرد: اگر چند نفر در یک صنف گران فروشی کنند، این تخلف به تمام صنف تعمیم داده می شود که لازم است اینجا همگی ورود کنیم و آن غده سرطانی گران فروشی را برداریم.
تابش تصریح کرد: به زودی تمام بازرسینی که در بخش های دیگر مشغول به کار هستند به بدنه صنعت، معدن و تجارت باز گردانده می شوند و در مجموع ۳ هزار بازرس خواهیم داشت.
وی عنوان کرد: در دنیا ابزار کنترل بازار در دست خود بازار است و فقط در ایران است که بخش های دیگر هم نظارت می کنند..
رییس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تصریح کرد: باید همه دست به دست هم بدهیم و مرز گرانفروشی را جدا کنیم. امروز بیش از همیشه به همت اصناف نیاز داریم. امروز باید همت اصناف و کسبه زمان جنگ را داشته باشیم تا بتوانیم از پیچ خطرناک تحریم بگذریم.

 

رییس اتاق اصناف ایران: اصناف برای تعادل قیمت ها پای کار باشد
بر اساس این گزارش در ادامه این نشست هم اندیشی روسای اتاق اصناف مراکز استان‌ها و مدیران بازرسی با وزیر صنعت، معدن وتجارت؛ سعید ممبینی رییس اتاق اصناف ایران ضمن تشکر از جدیت، پشتکار و حمایت وزیر صنعت، معدن و تجارت از بخش خصوصی گفت: در روزهای اخیر برخی از کالاهای اساسی، ضروری و حساس نوسان قیمت داشته اند و ما بر خود وظیفه می دانیم برای تعادل در قیمت کالاها تلاش و همکاری کنیم. چرا که قیمت ها تحت تاثیر عوامل دیگری در بازار افزایش پیدا می کنند و نباید در این خصوص اصناف محکوم شوند.
وی با بیان اینکه اگر عرضه و تقاضا متعادل شود، مشکلات کمتر می شود، افزود: برخی مواقع بازرسی اصناف از طرف دستگاه های دیگر تضعیف می شود و این به هیچ عنوان منصفانه نیست. مدتی پیش ۱۰۰ تن شکر توسط بازرسی اصناف کشف شد و این نشان از تلاش آن ها است.
وی در خاتمه خبر داد که برنامه رونق تولید اصناف که در راستای برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت نوشته شده، به زودی آماده می شود.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *