اقتصاد

چرخ تولید با راهبرد وزارت صمت به گردش درآمد

رحمانی وزیری که صادرات و تولید را از گردنه تحریم عبور می دهد

در دوره دولت دهم با ادغام وزارت صنایع و معادن و بازرگانی و با هدف کوچک سازی و چالاکی دولت تشکیل شد.

گروه اقتصادی: وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت که به اختصار وزارت صمت خوانده می شود، در سال ۹۰ و در دوره دولت دهم با ادغام وزارت صنایع و معادن و بازرگانی و با هدف کوچک سازی و چالاکی دولت تشکیل شد. نتایج عملکرد و وظایف و مسئولیت های سنگین این وزارتخانه که پیوند عمیقی با اقتصاد کشور دارد، طیف متنوعی از ذینفعان را دربر می گیرد و نقش تعیین کننده ای در میزان رضایتمندی عامه مردم و بخش های مختلف تولید صنعت و معدن دارد.

به گزارش گونش به نقل از بولتن نیوز، عبور از شرایط ویژه ای که اقتصاد کشور در آن به سر می برد و مقابله با تحریم های ظالمانه ای که تولید و صنعت کشور را نشانه رفته، نیازمند مدیریتی جهادی در راس این وزارت خانه است تا با اراده ای پولادین به مصاف با بحران تحمیل شده رفته و بتواند با ساماندهی امور، شرایط باثباتی را در حوزه تولید صنعت و معدن و تامین کالاهای مورد نیاز جامعه ایجاد کند.

در ماه های اخیر نتایج بالنده ای از عملکرد وزارت صمت در شرایط خاص و ویژه کشور به دست آمده است. این وزارت خانه موفق شده با روحیه «ما می توانیم» گام های موثر و مهمی در مسیر ثبات شرایط بردارد. مدیران کارآمد و پرانگیزه و خردمند و متکی به واقعیت های عینی این مجموعه توانسته اند با فعال کردن فرصت های مادی کشور، در مسیر افزایش تولید و تامین نیاز جامعه ثابت قدم حرکت کنند.

وزارت صمت توانسته موانع تولید و صادرات را در ماه های اخیر کاهش داده و سبب تسهیل امور در این بخش شود.
رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در این باره می گوید: اداره کردن وزارتخانه‌ای به بزرگی وزارت صنعت، معدن وتجارت کار ساده‌ای نیست و لذا از اولین اقدامات وزیر جدید صمت این بود که چیدمان درستی برای معاونان وزارتخانه به خصوص در حوزه صادرات در نظرگرفته که نتیجه آن کاهش موانع تولید و صادرات بوده است.

بهرام شکوری می افزاید: دولت به ویژه در حوزه صنعت، معدن و تجارت که وزارتخانه‌ای بسیار مهم است، باید تسهیلاتی ایجاد کند و در تولید و صادرات، هر مانعی که سد راه فعالان اقتصادی می‌شود را از میان بردارد که خوشبختانه در زمان آقای رحمانی نشانه های این اتفاق دیده می شود .

لغو ممنوعیت صادرات کالا از جمله مصوبات اخیر وزارت صمت است که اتفاق خوشایندی از سوی فعالان اقتصادی ارزیابی می شود.

موسی پور، رئیس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی نیز بر این باور است که عملکرد چند ماهه وزارت صمت در شرایط فعلی جامعه خون تازه ای را به بخش صادرات کشور تزریق کرده است.

وی می گوید: درمدت کمی که آقای رحمانی سکاندار وزارت صمت بودن شاهد رشد میزان صادرات محصولات غیرنفتی به صورت قابل توجهی بوده ایم اما به دلیل اعمال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه کشور میزان صادرات محصولات غیرنفتی از ایران به سایر کشورهای دنیا هنوز به حد مطلوب نرسیده است.

وی معتقد است در این مدت شاهد تحولات مناسبی در حوزه تجارت وبازرگانی بودیم اما نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که اعمال تحریم های آمریکا از یک طرف وبروکراسی طولانی اداری از طرف دیگر موجب شده است تا حوزه صادرات در کشور به نوعی با چالش های متعددی روبه رو باشد که آقای رحمانی برای حل مشکلات ایجاد شده در حوزه صادرات از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

موسی پور تاکید می کند: وزیر صمت می تواند با اتخاذ سیاست های توام با انتخاب مشاوران برجسته در حوزه صادرات به وزیری تبدیل شود که بخش های مختلف صادراتی کشور را دگرگون کرده، هرچند نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که برای انجام صادرات محصولات مختلف به کشورهای گوناگون به کارگرفتن دیپلماسی درست اقتصادی و سیاسی بسیار مهم است.

بازار خودرو

خودرو از جمله کالاهایی است که به ویژه در ماه های اخیر به دلیل افت تیراژ تولید خودروسازان و کاهش عرضه، سبب نارضاتی مردم و متقاضیان خودرو شده‌ بود . کاهش عرضه از یک سو و افزایش تقاضا از سویی دیگر به ویژه به دلیل شرایط ویژه در پایان سال افزایش ناگهانی قیمت خودرو در بازار را رقم زده است. در این میان وزارت صمت به عنوان متولی نظارت بر وضعیت بازار خودرو تصمیمات مهمی را اتخاذ کرده و توانسته نتایج خوبی را نیز کسب کند.

حمایت از صنعت خودرو و قطعه سازی با ارایه تسهیلات ۴ هزار میلیارد تومانی از جمله اقدمات موثر در این زمینه بوده است. با پرداخت بخشی از مطالبات قطعه سازان از سوی خودروساز، خطوط تولید قطعه سازان جانی دوباره یافته و توانسته تیراژ قطعات مورد نیاز خودروساز را افزایش دهد. در حال حاضر تولید روزانه دو خودروساز بزرگ کشور به بیش از چهار هزار دستگاه خودرو رسیده که نویدبخش افزایش عرضه و بهبود شرایط بازار خودرو است.

برنامه های مختلفی از جمله الزام خودروسازان به فروش فوری محصولات در قالب طرح فروش تنظیم بازار نیز از دیگر تصمیمات اتخاذ شده در این حوزه بوده است. برهمین اساس و افزایش عرضه، قیمت های بازار محصولات درحال کاهش است.

رئیس انجمن همگن قطعه‌سازی کشور در این باره می گوید: عملکرد وزیر صمت در موضوع رسیدگی به مطالبات قطعه‌سازان بسیار مناسب بوده است ولی قطعه سازان منتظر اقدام بانک مرکزی هستند.

محمدرضا نجفی‌منش معتقد است: نوسانات ارزی نقش مهمی در گران شدن قیمت خودرو دارد به‌طوری‌که بسیاری از قطعات موردنیاز خودروسازان به لحاظ قیمتی در چند ماه اخیر با افزایش قیمت وحشتناکی روبه‌رو شده‌اند که وقوع این اتفاق موجب گران شدن خودرو و قطعات آن شده است.

وی اضافه می کند: عملکرد وزارت صمت در حوزه خودروسازی در چند ماه گذشته قابل دفاع است اما در شرایط کنونی صنعت خودروسازی ایران در نوسانات ارزی و تحریم شدید قرارگرفته است به‌طوری این اتفاق‌ها به‌نوعی قیمت خودرو و قطعات آن را با افزایش چشمگیری روبه‌رو کرده و عوامل خارجی در نابسامانی بازار خودرو از فروش گرفته تا تولید قطعه مؤثر است.

عملکرد صمت در تداوم تولید ملی

بسیاری از بنگاه های اقتصادی و تولیدی به دلیل تحریم های اعمال شده، ظرفیت های تولید خود را از دست دادند و برخی از واحدها نیز ناچار به تعدیل نیروی انسانی خطوط تولید خود شدند. وزارت صمت تلاش زیادی برای روشن نگاه داشتن چراغ تولید در بسیاری از بنگاه های اقتصادی داشته است. تزریق نقدینگی و ارایه تسهیلات به این واحدها از جمله اقدامات صورت گرفته است.

اصغر پورمتین کارشناس اقتصادی در این باره می گوید: وزارت صمت در چند ماه گذشته برای تداوم تولید ملی تلاش گسترده‌ای کرده است که این موضوع تحسین‌برانگیز و ستودنی است.

وی معتقد است در چند ماه اخیر شاهد بهترشدن اوضاع بنگاه‌های تولیدی در نقاط مختلف کشور بودیم.

این کارشناس اقتصادی می افزاید: بسیاری از بنگاه‌های تولیدی در شهرهای متفاوت ایران با چالش‌های متعددی از تهیه مواد اولیه گرفته تا کمبود نقدینگی روبه‌رو هستند. در شرایط کنونی بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی کوچک با معضلات زیادی مواجه هستند اما وزارت صمت با اتخاذ تدابیر درست وبجا به‌منظور تأمین مواد اولیه بنگاه‌های تولیدکننده به‌نوعی در حل کردن بخشی از مشکلات این بنگاه‌ها نقش مؤثری ایفا کرده است.

وی می افزاید: تزریق نقدینگی برای ادامه حیات بنگاه‌های تولیدی از دیگر اقداماتی است که باید برای استمرار فعالیت آن‌ها انجام شود که وقوع این اتفاق مربوط به نهادهای بانکی کشور است هرچند وزارت صمت برای معرفی این بنگاهها به بانک‌ها و اخذ تسهیلات بانکی برای استمرار تولید محصولات ایرانی در کشور از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

این کارشناس اقتصادی تأکید می کند: ممنوعیت ورود کالاهایی که مشابه آن در داخل کشور ساخته می‌شود از دیگر موضوعاتی است که وزارت صمت به دنبال آن بود به‌طوری‌که در ماه‌های گذشته برای حمایت از کالا و محصولات ایرانی آقای رحمانی طرح ممنوعیت واردات کالاهای مشابه ساخت داخل کشور را اجرایی کرد.

رشد صادرات

صادرات یکی از حوزه های مهم وزارت خانه صمت به شمار می رود. کارشناسان صادرات را قلب وزارت صمت توصیف می کنند و معتقد هستند در گذشته ضربان قلب وزارت خانه نامنظم بوده و در ماه های اخیر با تدابیر و سیاست های صحیح به خوبی کار می کند.

آلبرت بغزیان کارشناس اقتصادی در این باره می گوید: رشد صادرات نقطه عطف عملکرد وزارت صمت در ماه های اخیر است. در ماه های اخیر صادرات رشد قابل توجهی یافته است.

وی اضافه می کند: رشد قابل‌توجه صادرات غیرنفتی کالا در ماه های اخیر این حقیقت را نشان می‌دهد که عملکرد وزیر جدید صمت در حوزه صادرات مناسب بوده است و وی در این زمینه نمره قبولی گرفته است.

بغزیان تاکید می کند: نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که کشور در شرایط کنونی با تحریم‌های سنگین و ظالمانه آمریکا روبه‌روست که به‌طور قطع در این زمان افزایش میزان صادرات کالاهای غیرنفتی بسیار سخت و طاقت‌فرسا است اما وزارت صمت با عملیاتی کردن برنامه‌های درست وبه‌جا در زمان تحریم رشد میزان صادرات کالاهای غیرنفتی را رقم‌زده است.

کلام آخر

وزارت صمت در نظام اقتصادی کشور و رساندن تولید صنعتی و معدنی به شرایط پایدار و باثبات نقش مهمی را برعهده دارد. تحریم ها و محدودیت های بین المللی که درحال حاضر توسط کشورهای غربی اعمال می شود، هرچند سرعت دست یابی به نتایج مطلوب از عملکرد وزارت خانه کلیدی و مهم کشور را کاهش داده اما با تلاش های مستمر و بی وقفه این مجموعه قطعا آینده روشنی برای اقتصاد کشور و استقلال آن در تولید و تامین کالاهای اساسی مردم و کاهش وابستگی های نفتی قابل تصور است.

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *